چوب پنبه ایران سياسي انتخابات اصلاح طلب

چوب پنبه: ایران سياسي انتخابات اصلاح طلب اصلاح طلبان انتخابات مجلس انتخابات خبرگان انتخابات مجلس دهم

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی دور از واقعيت و نزديک به رؤيا , اصول‌گرايان

يکي از الگوهاي فکري و شايد کاري اصول‌گرايان که براساس آن برنامه‌هاي سياسي خود را طراحي و پياده‌سازي مي‌کنند، توجه به دهک‌هاي پايين جامعه هست. در واقع، مانور آنه

دور از واقعيت و نزديک به رؤيا , اصول‌گرايان

اصول گرايان؛ دور از واقعيت و نزديک به رؤيا

عبارات مهم : ایران

يکي از الگوهاي فکري و شايد کاري اصول گرايان که براساس آن برنامه هاي سياسي خود را طراحي و پياده سازي مي کنند، توجه به دهک هاي پايين جامعه هست. در واقع، مانور آنها براي جلب همکاری مردم در پاي صندوق آرا، بيشتر بر قشر محروم و مناطق جنوبي شهرها به ويژه در پایتخت کشور عزیزمان ایران متمرکز هست. به عبارت ديگر، به نظر مي رسد راست گرايان اين طور فکر مي کنند يا طبق برآوردهاي آماري خود معتقدند اين قشر از جامعه نسبت به گرايش اصول گرايي وفادار هستند.

از اين رو، خبرنگار وقايع اتفاقيه به ميان مردم در برخي از مناطق مرکزي و جنوبي پایتخت کشور عزیزمان ایران رفته است تا اين فرضيه را به آزمون بگذارد. داده هاي به دست آمده اين گزارش، خلاف تصور اصول گرايان را نشان مي دهد. همچنين نتايج اين گزارش مردمي مي تواند فضاي سياسي کشور را در آستانه دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري تا حدودي روشن کند.

دور از واقعيت و نزديک به رؤيا , اصول‌گرايان

در اين گزارش مردمي، 70 نفر در پنج منطقه يافت آباد، شهرري، ميدان سپاه، بهارستان و 15 خرداد، مورد پرسش قرار گرفته اند. رده سني اين افراد از 18 تا 75 سال هست. از ميان اين تعداد شرکت کننده در اين تحقيق ميداني، 74,2 درصد در جريان پرسشها سياسي کشور هستند، 21,4 درصد اخبار سياسي را دنبال نمي کنند و 4,2 درصد اطلاعات چنداني در اين زمينه ندارند ولی سؤال بعدي از اين افراد، عنوان همين گزارش هست؛ از مردم اين مناطق پرسيديم گرايش سياسي شما چيست؟ که 52,8 درصد از آنان متمايل به اصلاح طلبي بودند.

14,2 درصد خود را همسو با بينش اصول گرايي مي دانستند. 7,1 درصد از افراد گفتند هنگام رويداد سياسي، بسته به برنامه کانديدا و فارغ از گرايش سياسي آنها تصميم به گزینش مي گيرند. در ميان اين شرکت کنندگان، افرادي نيز اعلام کردند شناختي از گرايش هاي سياسي ندارند و عده اي هم هيچ کدام از دو گرايش سياسي ايران را قبول نداشتند که هر دوی اين موارد در مجموع 25,7 درصد از افراد را تشکيل مي دادند.

يکي از الگوهاي فکري و شايد کاري اصول‌گرايان که براساس آن برنامه‌هاي سياسي خود را طراحي و پياده‌سازي مي‌کنند، توجه به دهک‌هاي پايين جامعه هست. در واقع، مانور آنه

اما مهم ترين دليل انجام چنين گزارشي، بیانات برخي از صورت هاي سياسي بعد از اعلام نتايج انتخابات مجلس دهم در سال 94 به ويژه در پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. اگرچه نتيجه اين واقعه سياسي، قابل تأمل و توجه بود ولی بااين حال، برخي از نمايندگان و مسئولان بلافاصله مصاحبه هايي را با رسانه ها انجام دادند مبني بر اينکه مردم به گفتمان و تفکر اصول گرايان پايبند هستند.

اميرحسين قاضي زاده، نماينده فعلي مجلس، يکي از همين افراد هست. او چند روز بعد از اعلام نتايج اين انتخابات اعلام کرد: «در مناطقي که مردم از کارآمدي دولت يازدهم نااميد شدند، براي حل پرسشها معيشتي به مخالفان دولت رأي دادند که بيشتر مشمول بر مناطق محروم بود.» حتي تعبير او از نتايج انتخابات مجلس دهم اين است که «اين انتخابات را يک انتخابات سياسي نديدم بلکه ملاک رأي مربوط به زاويه اميدي بود که مردم نسبت به عملکرد دولت در حوزه اقتصادي و معيشتي داشتند.» قاضي زاده در توضيح بيشتر مي گويد: «در کلانشهرها نيز رأي مردم حاشيه و دِه به اصول گرايان به عنوان منتقدان دولت بود. در پایتخت کشور عزیزمان ایران هم در شهرري و مناطق جنوبي، اصول گرايان رأي بيشتري داشتند ولی اين عنوان در مشهد تشديد شد و دليل آن هم مشکلاتي بود که در طول سال هاي 92 تا 94 به وجود آمد.»

بسيار بعيد مي دانستم رأي نياورم

دور از واقعيت و نزديک به رؤيا , اصول‌گرايان

در سوي ديگر ميدان، عبدالله ناصري، فعال سياسي، ديدگاهي خلاف نظر قاضي زاده دارد. او حتي نتايج حاصل از اين انتخابات را هنر اصلاح طلبان در جذب اصول گرايان مي داند و به ايلنا مي گويد: «اصول گرايان در هيچ يک از لايه هاي متفاوت جامعه اصلا تصور نمي کردند که تصویر العمل مردم به انتخابات اين گونه باشد.» توصیه اي که در گفت وگوي تلويزيوني حجت الاسلام غلامرضا مصباحي مقدم، نماينده سابق مجلس بعد از اعلام نتايج انتخابات مجلس در سال 94 نيز مشهود هست. او در پاسخ به اين سؤال که شما هفتم اسفند 94 در انتخابات خبرگان و هم در انتخابات مجلس شرکت کرديد. در هر دو در فهرست بوديد؛ فکر مي کرديد رأي نياوريد؟ مي گويد: «بسيار بعيد مي دانستم رأي نياورم.»

اما ناصري در ادامه صحبت هاي خود توضيح مي دهد: «هرچند در نتايج اوليه پایتخت کشور عزیزمان ایران برخي از نامزدهاي اصلاح طلب در فهرست هاي اعلام شده است بودند ولی وقتي که نتايج شمارش آراي مناطق مرکزي و شمال شهر اعلام شد، اين افراد از ليست افتادند. اين افراد در جنوب شهر، نيروهاي خود را سازماندهي کردند ولی رأي مردم بسيار بيشتر از رأي هاي شرکت يافته اصول گرايان بود.»

يکي از الگوهاي فکري و شايد کاري اصول‌گرايان که براساس آن برنامه‌هاي سياسي خود را طراحي و پياده‌سازي مي‌کنند، توجه به دهک‌هاي پايين جامعه هست. در واقع، مانور آنه

او براي بیانات خود، دلايل بيشتري بيان مي کند. به گفته ناصري «از زماني که روند حضور مردم در انتخابات اعلام شد، مشخص بود که اتفاق جديدي در کشور رخ داده هست. پيام مردم در انتخابات هفتم اسفند، انتقاد از ردصلاحيت هاشمي در سال ۹۲ و سيدحسن خميني و ساير نامزدهاي اصلاح طلب در سال ۹۴ بود.»

«نه» به تندروها

اين فعال سياسي راجع به تصویر العمل رسانه هاي اصول گرا به پيروزي اصلاح طلبان در انتخابات مجلس دهم توضيح مي گويد: «رسانه هاي اصول گرا در مدت تبليغات، دو خط را پيگيري مي کردند. اول اينکه مدعي بودند در شهرستان ها اصول گرايان پيروز شدند در صورتي که اخبار اين ادعا را تأييد نمي کرد.

دور از واقعيت و نزديک به رؤيا , اصول‌گرايان

دومين خط آنها هم بر اين مبنا بود که در انتخابات خبرگان، ليست جامعه مدرسين پيروز شده است است ولی واقعيت اين است که در انتخابات خبرگان، اصلاح طلبان بعد از ردصلاحيت گسترده، امکان انتشار ليست قدرتمند را نداشتند ولی اتفاقي که در خبرگان افتاد، اين بود که ليست اميد با حمايت آقاي هاشمي و خاتمي رأي بالايي آورد. در اين ميان، علی رغم ليست انتشار یافته از سوي جامعه مدرسين، سه فرد حامي جريان اصول گرا، آيت الله جنتي، آيت الله مصباح و آيت الله يزدي در آن قرار نداشتند ولی در نهايت اين ليست جامعه مدرسين بود که در انتخابات خبرگان پایتخت کشور عزیزمان ایران رأي نياورد. در واقع، رأي مردم در انتخابات مجلس دهم، حاوي اين پيام بود که نه تنها در مجلس بلکه در خبرگان هم علاقه اي به حضور صورت هاي ملقب به تندرو در مجلس ندارند.»

درحالي که ناصري اعتقاد به «نه» بلند مردم به اصول گرايان هست، بااين حال، حدود 6 ماه بعد از انتخابات مجلس دهم، نايب رئيس شوراي مرکزي حزب مؤتلفه اسلامي همچنان خوشبين به نگاه مردم نسبت به طيف اصول گرايان است زيرا راجع به کانديداي مؤتلفه در اندازه و مقياس رياست جمهوري به ايسنا مي گويد: «مؤتلفه همواره در انتخابات گذشته در قالب تشکيلات و همسو با اصول گرايان عمل کرده است ولی گاهي موجي در يک شهرستان مثل پایتخت کشور عزیزمان ایران برمي خيزد و يک ليست رأي مي آورد. بعد از 30 نفر اول تهران، 30 نفر ليست اصولگريان رأي آورد و افراد آشنا شده است که در ليست نبودند، رأي قابل توجهي نداشتند. اين اتفاق نشان مي دهد اقبال به اصول گرايان و نامزدهاي مؤتلفه وجود دارد.»

اصول گرايان همچنان اميدوارند

با توجه به بیانات بعدي اسدالله بادامچيان، به نظر مي رسد او تمايلي به شکست اصول گرايان و پذيرش نگاه مردم به پرسشها سياسي ندارد زيرا «اميدوار است مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران از رأي خود پشيمان نشده باشند چون خود آقايان مي گويند که بايد يک پارلمان در سايه يا اتاق فکر براي نمايندگان پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس دهم ايجاد کنند.»

همه اين بیانات درحالي است که به نظر مي رسد در سال هاي گذشته، اصول گرايان پايگاه اجتماعي خود را از دست داده اند و از همين رو است که تحليلگران سياسي نسبت به اين اتفاق هشدار داده اند. حالا به فاصله کمتر از يک ماه تا انتخابات رياست جمهوري درحالي اين تحقيق ميداني نشان مي دهد راست گرايان چندان از اقبال عمومي برخوردار نيستند که علاوه بر آن، رويه آنان در ماه هاي گذشته بيانگر اين است که در اردوگاه اصول گرايان، رسيدن به اجماع به منظور اعلام کانديداي جناح خود براي دوازدهمين دوره رياست جمهوري، کاري سخت و حتي نشدني هست. بااين حال، دبيرکل حزب اسلامي ايران زمين به آنها تأکيد مي کند: «اصول گرايان بايد روش خود را نسبت به گذشته تغيير دهند.

خطاي استراتژيک گذشته را به هيچ عنوان تکرار نکنند و حق تکرار ندارند که به نام اصول گرايان در دايره محدود تصميم بگيرند.» به گفته ابوالقاسم رئوفيان، «مردم در انتخابات مجلس به ويژه در پايتخت، به خوبي جواب اصول گرايان را دادند؛ بنابراين اگر اصول گرايان روش خود را اصلاح نکنند، جواب محکم تري خواهند گرفت.» در سوي ديگر ميدان انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري هم محمود احمدي نژاد و حميد بقايي بودند که البته نتوانستند از فيلتر شوراي نگهبان عبور کنند. اتفاقي که پيش ازاين نيز رئوفيان حضورشان را مردود اعلام کرد و گفت: «مردم ديگر گول تبليغات پوپوليستي را نخواهند خورد.»

واژه های کلیدی: ایران | سياسي | انتخابات | اصلاح طلب | اصلاح طلبان | انتخابات مجلس | انتخابات خبرگان | انتخابات مجلس دهم

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs